WordPress ile yaptığınız bir haber sitesi, yemek tarifi sitesi veya bir bloğunuz var ve sitenize yeni yazılar eklemek istiyorsunuz, eklediğiniz yazıları farklı farklı kategoriler içerisine yazmak istiyorsunuz. Öylese doğru yazımızı okuyorsun.

Öncelikle bir kategori oluşturalım, hemen sol menüde bulunan Yazılar > Kategoriler bağlantısına tıklayalım. 

Yazılar Kategori

Açılan sayfada kategorimizi oluşturmak için, kategori oluşturma formunu doldurmamız gerekiyor.  İsim bölümüne oluşturacağımız kategorinin ismini yazıyoruz. Yazı Kısa İsmi kısmı ise sitenizdeki kategori adresini temsil ediyor örneğin iyi-arabalar yazarsak sitemizin kategori adresi  http://www.siteadresiniz.com/category/iyi-arabalar/ olacaktır. Ayrıca dilersek bir alt kategori oluşturmak için Ebeveyn kategori seçebiliriz. Tanım kısmı kategoriniz hakkında bilgileri yazacağınız kısa açıklama kısmıdır, bazı temalarda bu kısım görünür bazılarında ise bu kısım görünmez. Formumuzu doldurduktan sonra Yeni kategori ekle bağlantısına tıklayıp kategorimizi oluşturuyoruz.

Kategori Olustur

Evet kategorimizi oluşturduğumuza göre birde nasıl kategoriye yazı ekleyeceğimizi görelim. Öncelikle sol menüde yer alan Yazılar > Yeni Ekle bağlantılarına tıklıyoruz. Açılan sayfada Başlığı buraya girin kutucuğuna yazımızın başlığını giriyoruz. Görsel editör bölümünden yazımızın içeriğini varsa yazımıza resimler, bağlantılar ekleyerek ve yazımızı yazıyoruz, sağ menüde yer alan Kategoriler kutucuğunda yazımızın yayınlanacağı kategoriyi seçiyoruz, yine sağ tarafta bulunan Etiketler kutucuğuna yazımızla ilişkilendireceğimiz etiketleri yazıyoruz, etiketler aynı zamanda birer sayfa adresini temsil etmektedir. örnek olarak cok guzel araba etiketi yazınıza http://www.sitenizinadresi.com/tag/cok-guzel-araba/ adresindende erişilmesini sağlayacaktır.

Etiketlerimizi girdikten sonra birde yazımızı ilişkilendireceğimiz bir kapak resmi eklemeliyiz, tabi her tasarım kapak resmini desteklemeyebilir, sağ tarafta bulunan Öne çıkan görsel kutucuğundaki Öne çıkan görsel belirle bağlantısına tıklayarak açılan kutudan görselimizi seçiyor veya Dosya Yükle tabından resim dosyanızı yükleyerek kapak fotoğrafını ekleyebilirsiniz. Son olarak sağ tarafta bulunan Yayımla kutusunda yer alan kısmından dilersek yazdığımız yazıyı taslak olarak kaydedebilir, dilersek özel olarak yayınlayabilir, dilersek zaman ayarlı olarak yayınlayabilir veya Yayımla düğmesine tıklayarak yazınızı hemen yayımlayabilirsiniz. 

Yazi ekleme

Dilerseniz geniş kapsamlı genel anlatımlı videomuzla sizi baş başa bırakalım ve biraz daha fazla bilgi edinelim.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir