Çoğu kişinin sorguladığı “En iyi hosting nasıl seçilir, en iyi hizmeti nasıl seçmelisiniz?” sorusunu yanıtlıyoruz.

İlk olarak, düşündüğünüz hosting firması kendi sistemlerini yapmış bir firma mı? Yoksa hosting hizmeti vermeye çalışanların kullandığı hazır yönetim arayüzleri olan WHMCS ve cPanel yazılımlarını mı kullanıyor? 

WHMCS ve cPanel gibi yazılımların kullanılması, o firmanın hosting konusunda yeterince deneyimli olmadığının göstergesi olabilir. Bu tip hazır yazılımların yarattığı kronik sorunlar, hosting firması tarafından kolaylıkla çözülemez ve tüm müşterileri olumsuz etkileyebilir.

Oysa tamamen firma müşterilerine özel geliştirilmiş ve sorunlardan arındırılmış bir arayüz sayesinde hatalar minimuma inecek, kronik sorunlar ortadan kolayca kalkacak, üçüncü parti yazılım olmadığı için müşteriye göre düzenlemeler daha hızlı gerçekleşecektir. Örneğin cPanel gibi bir yazılımdaki olası bir hatanın düzeltmesi bazen aylar sürebilmektedir. Oysa kendi yazılımını yazan firmalar, hem gelişmişlik hem de kullanıcı deneyimi açısından daha verimli olacak ve yaşadığınız sorunları minimuma indirecektir. Sorun yaşamak istemiyorsanız kendi sistemlerini yazan firmalardan birini tercih etmeniz avantajınıza olacaktır. WNOKTA da elbette o firmalardan birisi.

Bir diğer önemli nokta, firmanın hosting hizmetini verdiği sunucuların Türkiye lokasyonlu olmasıdır. Tabii sadece sunucularının Türkiye’de olması yeterli değil: Firmanın da Türkiye’de yerleşik bir limited şirket olmasında fayda var. Neden mi? Yabancı bir hosting firmasında sorun yaşadığınızda firmaya karşı yasal haklarınızı savunabilecek, başvuracağınız bir merci olmayacak. Yurtdışı merkezli bir firmayla çalıştığınızda firmanın insafına kalmış olacaksınız ve ciddi bir sorun yaşadığınızda elinizden hiçbir şey gelmeyebilir. Bu yüzden, tüketici haklarınızı korumak için Türkiye lokasyonlu ve Türkiye sınırları içinde kurulu bir Ltd. Şti. seçmenizde fayda var.

Peki, hosting firmasının verdiği hizmetlerde limitler doğru olarak belirtilmiş mi? Örneğin bir sunucu kiralamak istiyorsanız CPU adedi belirtilmiş mi?  Disk alanı, aylık trafik kullanımı ve bant genişliği belirtilmiş mi?

Yeni bir hosting paketi alırken şu limitleri ve özellikleri kontrol etmelisiniz:

 • Verilen disk alanı ve aylık trafik ne kadar?
 • Aylık adil kullanım kotası veya noktası var mı? Varsa ihtiyacınızı karşılıyor mu?
 • Açabileceğiniz e-posta kutusu adedi ve boyutları ne kadar?
 • E-posta gönderim limiti ne kadar?
 • Günlük dosya yükleme limiti var mı?
 • Sınırsız disk alanı ile satılan paketlerde yüklenebilecek dosya sayısı yeterli mi?

CPU limiti nedir?

Bazı firmalar işlemci (CPU) limitinin yüzde cinsinden (örn. %25, %30) ifade eder. Oysa bu ifade yetersizdir çünkü bir çekirdeğin %25’lik kısmının mı yoksa bütün sunucunun %25’nin mi ayrıldığını bilemezsiniz. Sunucunun %25’i ise o işlemcinin kaç çekirdekli olduğunu da öğrenmeniz gerekir.

Müşteriye tam olarak kaç işlemci çekirdeği ayırdığını belirten hosting paketleri daha rahat anlaşılır olacaktır.

Neden WNOKTA?

WNOKTA’yı seçmek için çok fazla nedeniniz var:

 • Sunucularımız İstanbul, Türkiye lokasyonludur.
 • Kurumsal bir firmayız (WNOKTA Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi).
 • Kendi altyapımızı kullanıyoruz.
 • SSD RAID 10 yapı ve sürekli yedeklenen sunucular kullanıyoruz.
 • Yönetim arayüzümüz kendi yazılım ekibimiz tarafından yazılıyor ve ihtiyaçlara göre sürekli geliştiriliyor.
 • Henüz web siteniz yoksa ücretsiz site yapım sihirbazımızla sitenizi kolayca yapabilirsiniz.
 • Tüm hosting paketlerinde ücretsiz SSL sertifikası sunuyoruz. Tek tıkla SSL sertifikanızı kurabilirsiniz.
 • Dilediğiniz zaman yazılım dilinizi ve yazılım dili sürümünü değiştirebilirsiniz. Dilerseniz olmayan bir PHP eklentisini ekleyebilir, PHP ile ilgili sistem ayarlarında değişiklikler yapabilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman tek tıklamayla sitenizin yedeğini alabilir, yine tek tıklamayla geri yükleyebilirsiniz.
 • Ayrıca haftanın iki günü otomatik yedekleme yapıyoruz. Bu yedekleri de tek tıklamayla geri yükleyebilirsiniz.
 • Tek tıklamayla e-posta hesabı oluşturabilir, e-posta yönetimi arayüzü sayesinde tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
 • Firmamızdan aldığınız alan adlarını üçüncü kişilerle paylaşmanız gerekiyorsa alt hesap oluşturarak yetkilerini kısıtlayabilirsiniz.
 • Alan adı kimlik bilgilerini (WHOIS) ücretsiz olarak gizleyebilirsiniz. (Belli uzantılarda geçerlidir.)
 • Alan adınızı ücretsiz olarak başka bir alan adına yönlendirebilirsiniz.

Sizin için hosting hizmetimizin hızını loadimpact.com sitesine test ettirdik. Bu testi kendiniz de tekrarlayabilir, başka bir hosting firmasında aynı özelliklere sahip bir site kurarak değerli karşılaştırabilirsiniz.

Test sırasında geçici olarak oluşturduğumuz bir siteyi kullandık. Siteye WordPress kurduk, herhangi bir hızlandırıcı ve önbellekleme (cache) eklentisi kurmadık. WordPress’le yüklü gelen Yirmi Onaltı temasını kullandık. PHP 7.1 sürümünü kullandık. Testimizde siteye 5 dakika boyunca aynı anda yapıldı. Aynı anda siteye en fazla 50 kullanıcı girdi. En düşük 0,659 saniye, ortalama 0,853 saniye, en yüksek ise 1,03 saniyede erişim sağlandığını gördük. Testimize ait aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

en iyi hosting testi


3 yorum

Hayrettin yazıcı · Mart 28, 2018 4:18 pm tarihinde

Bu kadar kaliteli bu kadar iyi hizmet veren bir firma daha görmedim. Teşekkürler wnokta harikasınız.

Selman Akgündüz · Nisan 6, 2018 7:58 am tarihinde

Başka bir firmada sürünüyordum beni kurtardınız. Sizi herkese tavsiye ediyorum. Teşekkürler wnokta

Semih Şen · Kasım 7, 2022 8:45 am tarihinde

Gerçekten her konuda üstlerine vazife olmasada çözüm ürettikleri ve yardım ettikleri için kendilerini tebrik ve teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir